Druhá část věnovaná tématu krmení koní je zaměřena na časté otázky a praktická doporučení.
Jaké množství krmení by můj kůň měl přijímat?
Obecně doporučované množství zkrmované sušiny je 2-3% tělesné hmotnosti
každý den.
Co to znamená a jak to změřit/odhadnout?
2-3% tělesné hmostnosti, tj. pro 500kg zvíře 10-15 kg sušiny. Započítává se zde vše, co kůň přijímá, čili seno, pastva, koncentrované krmné směsi.
Pokud je koni nabízeno vysoce chutné krmení (například šťavnatá
pastvina ad libitum) nebo pokud je kůň velký jedlík, může příjem sušiny
překročit 5%. V tomto případě má kůň tendenci přibírat.
Naopak koně, kteří mají problém s příjmem krmiva, nejčastěji v důsledku onemocnění chrupu, obvykle přijímají pod 2% sušiny denně. Ztráta tělesné hmotnosti nastává při příjmu 1%-1,5% sušiny denně. Denní příjem sušiny by nikdy neměl klesnout pod 1% tělesné hmotnosti.
Pastvina a seno ad libitum obvykle pokrývá energetické potřeby koní, případně je převyšuje.
Jak to využít v praxi?
Příjem sušiny souvisí s tělesnou hmotností a fyzickou kondicí. Lidé často řeší co přidávat koni, když hubne, že je těžko krmitelný nebo naopak že „tloustne ze vzduchu“, a přitom má neomezený přístup k senu, byť je seno v síti, a málo pohybu. Je to někdy potíž, chápu to, sama jsem si to prožila u své klisny, nicméně první krok je vyhodnotit, jestli je příjem sušiny adekvátní vzhledem k hmotnosti koně.
Pokud máte těžce krmitelného koně, navyšte příjem sušiny ve formě kvalitního sena a pastvy.
Poklud máte lehce krmitelného koně, omezujte množství přijaté sušiny (náhubek, sítě, omezený přístup k pastvině, chudší pastva, nákup sena s nižší energetickou hodnotou/máčení sena ve vodě viz. dále.).
Množství energie a bílkovin
Těžko přesně změříte kolik kJ energie a gramů bílkovin kůň denně příjme, pokud je na pastvině většinu dne a nemáme k dispozici analýzu složení sena a pastvy. Proto vzorce z odborné literatury ponechám stranou a budeme se bavit v obecné rovině, kterou lze aplikovat do praxe.
Březost a laktace (kojení) zvyšují energetické a bílkovinné požadavky. Takže není chybou a je dobré investovat do krmiva, které je bohaté na bílkoviny a zdroje energie, viz. dále.
Lehká pracovní zátěž pro udržení svalové hmoty a kondice koně zvyšuje
energetické nároky koně o 20% a více. Těžká pracovní zátěž může zvýšit energetické požadavky koně až o 100%, čili dvojnásobně! Zátěž zvyšuje požadavky příjmu bílkovin až na 2g/kg/den.
Zkrmování bílkovin můžeme lehce navýšit (krmiva s obsahem bílkovin 8-10%), zejména pokud je hlavním zdrojem krmení pastvina.
Krmné směsi bohaté na bílkoviny tvoří kvalitní součást krmné dávky pro koně a neměly by být opomíjeny. Bílkoviny můžeme zkrmovat i přidáním koncentrovaného bílkovinného zdroje doplněného o minerály a vitamíny.
Zdroje bílkovin jsou např. vojtěška, řepné řízky, případně sója.
Stačí koni pouze pastvina?
z hlediska doplnění všech živin, vitamínu a minerálů může být pastvina sama o sobě nedostačující.
Přeci jen se divocí koně přesouvali po rozlehlých pláních a půda nebyla tolik vyčerpávána na omezeném prostoru.
Nutriční skladba pastviny je velmi rozmanitá podle kvality půdy a intenzity vypásávání. Přestože se jedná o hlavní zdroj energie a všech živin, složení bývá chovateli často neznámé.
Analýza složení pastviny a sena je velmi dobrou investicí a poskytuje nám velmi cenné informace pro správné vytvoření krmné dávky.
Pozor na seno - častý omyl!
Složení sena podléhá značné variabilitě, zejména s ohledem na obsah bílkovin a sacharidů.
Nižší zastoupení bílkovin v seně bývá častý problém. A je vhodné přidávat krmné směsi s obsahem bílkovin (podle využití a věku koně).
Dále není příliš neobvyklé, že se v seně vyskytují ve vyšší koncentraci nestrukturální sacharidy rozpustné ve vodě (jednoduché cukry a fruktany). Některá sena jich mohou obsahovat i více než 20%! Zvýšené množství jednoduchých cukrů a fruktanů stimuluje vylučování inzulínu.
Je proto velkým omylem domnívat se, že seno je vždy málo kalorické a nízkosacharidové!
Namáčení sena na 2 hodiny se ztratí až 70% nutriční hodnoty. Je to vhodné zejména pro koně, kteří jsou lehce krmitelní, případně trpí endokrinní laminitidou. Je potřeba přidávat zdroj minerálů, protože tyto jsou také rozpouštěny ve vodě.
Čím doplnit energii?
Pokud potřebujeme navýšit příjem energie, je lepší začít s vlákninou a tuky. Obilné směsi si ponecháváme nakonec.
Řepné řízky bez melasy patří mezi nejvyšší zdroje energie pocházející z vlákniny. Obsahují také vhodné množství proteinů (10%) a nízké množství škrobů a jenoduchých cukrů (méně než 5%).
POZOR, PROSÍM, DŮKLADNĚ ŘEPNÉ ŘÍZKY NAMÁČEJTE! NESMÍ SE ZKRMOVAT V SUCHÉM STAVU, BOBTNAJÍ A HROZÍ RIZIKO UCPÁNÍ JÍCNU!
Vojtěška obsahuje 10mJ/kg až 12mJ/kg stravitelné energie, obsah
bílkovin se pohybuje kolem 12-16%. Preferujeme přidání vojtěšky před přidáním
obilovin.
Oleje je vhodné zařazovat do krmné dávky postupně. Začínáme množstvím 0,1
ml/kg tělesné hmotnosti a postupně dávku zvyšujeme až na 1,0 ml/kg tělesné
hmotnosti. Dva týdny jsou považovány za akceptovatelný interval pro postupné
navyšování dávky. Lze zkrmovat jakýkoliv jedlý rostlinný olej – kukuřičný, slunečnicový,
řepný, konopný, lněný, sójový, rýžový, atd. Pozor na kvalitu a žluknutí! K olejům je vhodné přidávat vitamín E! , který likviduje volné kyslíkové radikály.
Jadrná krmiva by neměla být zkrmována v dávkách větších než 1g/kg tělesné
hmotnosti v rámci 1 krmné dávky (tj. asi 1 kg – 2 kg / 500 kg/1 krmná
dávka).
Jadrná krmiva nezkrmujeme koním, kteří trpí inzulinovou rezistencí (PPID, EMS). Výrazně tím zvyšujeme riziko rozvoje laminitidy.
Vitamíny, minerály a bílkoviny
Přidáním koncentrovaného doplňku vitamínů, minerálů a bílkovin docílíme vyváženého příjmu esenciálních živin. Je to důležité pro všechny skupiny koní a věkové kategorie.
Každá kategorie koní má své specifické požadavky s ohledem na věk a především na způsob využívání (chov, jezdecká zátěž).
Závěr
ZMĚNY V KRMENÍ BY MĚLY BÝT POSTUPNÉ! VYHNEME SE RIZIKU KOLIKY, PRŮJMŮ, ROZVRATU MIKROBIÁLNÍHO OSÍDLENÍ TLUSTÉHO A SLEPÉHO STŘEVA.
NĚKDY MÉNĚ JE VÍCE. ZVLÁŠTĚ V DNEŠNÍ DOBĚ.
KVALITNÍ SENO A PASTVINA DOPLNĚNÁ O VITAMÍNY, MINERÁLY A KVALITNÍ BÍLKOVINY JE ZÁKLAD.
DALŠÍ KRMIVA PŘIDÁVÁME PŘEDEVŠÍM ZA ÚČELEM NAVÝŠENÍ ENERGIE.